reklama

Správne načasovanie stravy zvýši efekt pri chudnutí

Rozhodli ste sa urobiť niečo pre svoje zdravie a kondíciu a začali behať? Od tejto chvíle som váš fanúšik. Ak budete trénovať správne, čochvíľa zažijete stavy uvoľnenia tela a mysle, možno aj "bod zlomu". Pri dobre zvolenej metodike bude vaše napredovanie viditeľné prakticky z tréningu na tréning. Na toto obdobie budete radi spomínať, bude vám pomáhať vo chvíľach, keď o sebe zapochybujete.  Úspešne sa prehryziete cez prvé bežecké boľačky a na niekoľkokilometrové vzdialenosti prestanete hľadieť s prehnaným rešpektom. Poďme sa, teda spolu pozrieť na to, čo vás môže v začiatkoch vášho športového života postretnúť.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Obrázok blogu

Máte bežeckú krízu? "Vytmavte" to trénerovi!

Prvých pár týždňov vás bude sprevádzať eufória zo zvyšujúcej sa výkonnosti. Bude to veľký pokrok, nastanú zmeny a nie všetky si dokážete vysvetliť. Vaše bežecké sebavedomie prudko stúpne a možno budete mať snahy pridávať si, lebo "ten trénerov plán je nejaký slabý". Prihodíte si beh navyše, 80 km s kamarátmi na bicykli, taktiež mimo plán. Po takto "vylepšenom" týždni nebudete na tréningu práve najsviežejší, ale plánovaný beh nejako pretrpíte. No ďalší tréning radšej vynecháte, lebo ste unavený. Skontrolujete tréningový denník a... "tu je problém, veď som nabehal za 8 dní 60 km...kto by nebol! Zajtra je deň voľna, tam to dobehnem".

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tento scenár je štandardný a skúsený tréner je naň pripravený. Neváhajte, skôr, ako začnete experimentovať, alebo napodobňovať prípravu niektorého svetového šampióna, počkajte si na trénera a riadne mu všetko "vytmavte". Že ste unavený, že vás všetko bolí, že je načase, aby sa nad sebou zamyslel a svoje chyby napravil... Určite vás pozorne vypočuje, spolu zanalyzujete nedávne obdobie, doplní vám do plánu nové požadované aktivity, dámam ponúkne plece na vyplakanie. On si potvrdí, to čo predpokladal a vy budete spokojnejší, že ste v dobrých rukách.

Tréningový proces nie je taký jednoduchý, ako sa na prvý pohľad zdá. Má svoje zákonitosti podobne ako výroba, kde tiež nemôžete len tak prehodiť poradie krokov, prípadne niečo pridať a iné zobrať. Na konci pásu by možno namiesto šijacieho stoja vyšiel guľomet. Síce ním dieru v košeli nezacelíte, ale ľahko urobíte ďalšie.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Chudnete pomaly? "Vytmavte" to trénerovi!

Overoval som si pred chvíľou jeden "ypsilon" v slovníku na internete. Z rohu obrazovky na mňa vyskočila žena, rukami naťahovala pás na nohaviciach a kričala: "Schudni do Vianoc 10 kg". Až som sa jej zľakol. Neviem si predstaviť, čo chce za ten mesiac urobiť, aby to dokázala.

Neustále sme vystavovaní podobným demagogickým útokom. Nečudo, že slabšie povahy podliehajú týmto názorom a nech už so sebou robia čokoľvek užitočné, každý výsledok sa im vidí slabý. Ideálne chudnutie je 2% hmotnosti za mesiac. Pri tomto tempe nespôsobíte telu šok, nespustíte obranné mechanizmy v podobe panického ukladania zásob pri každej príležitosti, ani výrazne nezmeníte koncentrácie niektorých látok. Na úplnom začiatku (mám na mysli zhruba 2 týždne) vašej športovej púti, svoju hmotnosť pravdepodobne vôbec neznížite. Skôr ako sa pustíte do pokusov na vlastnom tele, zverte sa so svojim "trápením" trénerovi, určite vám podá vysvetlenie. Nezúfajte, vo vás všetko prebieha presne tak ako má, samozrejme za predpokladu, že robíte veci správne. Beháte pomaly, spaľujete tuk, rozvíjate svalstvo, posilňujete srdce. Keďže svaly sú ťažšie ako tuk, váha síce ukazuje rovnako, ale opasok sa skracuje. Avšak ak chcete zrýchliť, všetko môžeme podporiť správnym načasovaním jedenia.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Efekt "športového" chudnutia posilníte nutričným timingom.

Plán kedy, čo a koľko treba zjesť, majú najprepracovanejšie vrcholoví športovci. Oni potrebujú podať najlepší výkon v presne stanovenej chvíli. Na ňu sa pripravujú celé mesiace. Ak sa budeme venovať len ich telu, ľahko rozoznáme "vzorec". Najlepší výkon = najväčšia sila + najväčšia vytrvalosť + najviac energie. Čiže nestačí len správne a veľa trénovať, dostatočne relaxovať, ale zabezpečiť si stravou dostatok energie práve v tej správnej chvíli. Nebudem vás zaťažovať zachádzaním do podrobností, nám rekreačným športovcom stačí poznať a dodržiavať základné pravidlá.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pred tréningom sa najedzte v predstihu. Zhruba 2-3 hodiny potrvá, kým sa vám odľahčí tráviaca sústava a nebudete sa cítiť ako balvan. Jedlo zvoľte podľa typu zaťaženia, ak trénujete vytrvalosť, doplňte cukry a tuk (nebojte sa ho, je dôležitý a potrebný), pri silovom tréningu by nemali v strave chýbať bielkoviny. Presný rozpis je predmetom zložitého výpočtu. Netrénujte hladní, nebudete mať dostatok energie, a tréning nebude stáť za veľa. A to nie je to najhoršie. Spustíte neriadený katabolický proces, čiže začnete "jesť" vlastné svaly. Ja uprednostňujem napríklad hydinové pred svojimi. Ak sa najete tesne pred tréningom, nielenže zo seba vyrobíte ten spomínaný balvan, ale energiu namiesto na športový výkon, budete míňať na trávenie.

Počas tréningu nezabúdajte na pitný režim!

Po tréningu sa sústreďte na rýchle doplnenie energie vo forme sacharidov, stihnite to do hodiny. Nezabudnite na bielkoviny, práve tie "opravia" vaše tréningom "poškodené" svaly a celkové zotavenie tým veľmi urýchlite.

Teraz si určite kladiete otázku: "Ako schudnem, keď stále musím jesť?"

Nemusíte jesť stále, jedzte v pravý čas a vhodné množstvo. Schudnete, ak budete správne športovať, ak počas tréningu použije tuk, ako zdroj energie. Ak máte správny stravovací timing, riadite tréningový proces vy sami. No ak trénujete hladní, či prejedení, riadení ste vy procesmi, ktoré vo vašom tele prebiehajú automaticky a nemáte nad nimi kontrolu.

Nebudem sa miešať do „remesla" lekárom - špecialistom na výživu, na to sú iní „odborníci" (a mnohí by si po svojich radách zaslúžili práve lekársky dohľad). Naučte sa dodržiavať pred a po tréningový stravovací rituál, kontrolujte si množstvo jedla a čas jedenia. Váš tréning bude kvalitnejší a prinesie vám väčší efekt, napríklad aj v rýchlejšej premene z tuleňa na človeka.

Miroslav Čaba

Miroslav Čaba

Bloger 
  • Počet článkov:  5
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som atletický a kondičný tréner a rekreačný bežec.V minulosti som aktívne pretekal na tratiach od 400 do 1 500 m, v nich som vybojoval niekoľko medailí z majstrovstiev Slovenska a Československa. Najlepšie výkony som dosiahol do dvadsiatich dvoch rokov a ešte dnes visia dosť vysoko.Dnes športujem rekreačne a podarilo sa mi prebehnúť viacero maratónov a polmaratónov. V nedávnej minulosti som mal nadváhu 15 kg, tej som sa zbavil za rok bez akejkoľvek diéty a výraznej zmeny stravovacích návykov. Len športom, konkrétne BEHOM a dodržiavaním zásad efektívneho behania. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu